W lutym 2020 r. Pomorzanie będą świętować 100-lecie zaślubin Polski z morzem

 

Wyjątkowy koncert, album, gra miejska i patriotyczny festyn na dworcu PKP w Gdańsku, wspólny przejazd specjalnym pociągiem z generałem Józefem Hallerem do Pucka, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zaślubiny Polski z morzem – to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie czekają nas w lutym 2020 r. z okazji 100-lecia powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej.

Zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 r. w Pucku były szczególnym wydarzeniem w historii Polski międzywojennej. Nasz kraj po okresie zaborów odzyskał dostęp do swoich historycznych wód – co symbolicznie potwierdził uroczysty akt zaślubin z udziałem generała Józefa Hallera. Stąd też dla mieszkańców Pomorza to właśnie rok 2020 będzie punktem kulminacyjnym obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości. 

Nad przyszłorocznym jubileuszem pracuje sztab ludzi i instytucji. Pod koniec września 2019 r. organizatorzy po raz pierwszy uchylili rąbka tajemnicy i opowiedzieli o najciekawszych czekających nas atrakcjach. Zaprezentowali też logo obchodów – dwie splecione ze sobą obrączki wpisane w liczbę 100. Autorem logotypu jest gdynianin Patryk Hardziej.

 Główne uroczystości nawiązujące do zaślubin z Bałtykiem odbędą się tradycyjnie w Pucku. Tym razem jednak przez całe Pomorze (na trasie z Torunia do Pucka) przejedzie specjalny pociąg wiozący generała Hallera i jego żołnierzy. Pociąg zatrzyma się m.in. w Gdańsku, gdzie przywitają go zebrani na dworcu mieszkańcy. Mało kto pamięta, że przed stu laty to właśnie Związek Polaków w Gdańsku ufundował pierścienie, które otrzymał Haller, by potem w Pucku zaślubić morze Ojczyźnie. Z okazji 100-lecia gdańszczanie również przekażą generałowi symboliczne pierścienie, by znów powiózł je do Pucka – opowiada Janusz Gawrysiak, aktor, reżyser i animator kultury przygotowujący przejazd pociągu i patriotyczny festyn na gdańskim dworcu PKP.

Wśród gości, którzy przybędą na puckie uroczystości zostanie rozdanych 2 tys. ryngrafów Błękitnej Armii gen. Hallera. Ponadto, każdy pan posiadający brodę będzie mógł skorzystać z usług barbera i przystrzyc brodę na wzór tej, jaką nosił gen. Józef Haller. W Pucku odbędzie się też bal w stylu lat 20. XX wieku pod hasłem „100 par na 100-lecie zaślubin Polski z morzem". Już jesienią chętni do udziału w nim mogli podszkolić swoje umiejętności taneczne m.in. w quickstepie, charlestonie czy fokstrocie.

Kolejną z atrakcji przyszłorocznych obchodów ma być koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej oraz w Filharmonii Kaszubskiej, podczas którego zostanie prawykonany utwór pochodzącego z Gdańska Leszka Możdżera napisany specjalnie z okazji jubileuszu. Podczas koncertu usłyszymy również uwerturę koncertową „Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego i trzyczęściowy poemat symfoniczny Claude'a Debussy'ego „La mer" („Morze").

Z kolei Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku i Instytut Kaszubski wydadzą z okazji jubileuszu album „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej. W setną rocznicę (1920-2020)" autorstwa prof. Cezarego Obracht- Prondzyńskiego i dr. Krzysztofa Kordy. Celem publikacji jest przedstawienie kontekstu wydarzeń na Pomorzu w XIX wieku. Wydawnictwo będzie bogato ilustrowane (znajdą się w nim zdjęcia, wycinki z prasy, reprodukcje wybranych dokumentów itp.).