Lekcja historii w Słupsku

Uczniowie na lekcji w Słupsku
Fot. mat. prasowe UMWP

Specjalną lekcję zawiązaną ze 100-leciem powrotu Pomorza w granice Polski przeprowadził nauczyciel historii Wojciech Gajewski. Młodzież z V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku obejrzała krótki historyczny film o wydarzeniach sprzed 100 lat. Przygotowała też listy najważniejszych wydarzeń związanych ze stuleciem zaślubin Polski z Bałtykiem.

 

Była to pierwsza lekcja historii oparta na materiałach edukacyjnych, jakie do 240 pomorskich szkół rozesłał Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Pakiet edukacyjny jest częścią regionalnych obchodów 100-lecia powrotu Pomorza w granice RP. W jego skład wchodzą: scenariusze dwóch lekcji, drukowany folder „Powrót Pomorza w granice Rzeczypospolitej" oraz film dokumentalny z komentarzem prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego.

 

Historia powinna być ciekawa

Lekcję rozpoczął pokaz filmu, który z okazji rocznicy przygotowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku. Opowiada on historię odzyskiwania niepodległości przez Pomorzan w 1920 roku. Uczniowie klasy humanistycznej z V LO im. Zbigniewa Herberta w Słupsku rozmawiali o wydarzeniach, jakie przyczyniły się do tego, że Pomorze stało się częścią Polski 100 lat temu. Przygotowali także własne listy wydarzeń sprzed wieku według ważności. Wydarzenia te ułożyli w kształt piramidy.

 

 

W czasie lekcji nauczyciel zwrócił uwagę na rolę lokalnych bohaterów w tym procesie. – Tego typu lekcje są potrzebne – podkreślał Wojciech Gajewski, nauczyciel historii V LO w Słupsku. – Brakuje nam właśnie takich materiałów, które mówiłyby o historii regionu. W podstawie programowej znajdują się kwestie kształtowania się granic. O kwestiach związanych z Pomorzem trzeba mówić – tłumaczył Gajewski. Z nietypowych zajęć zadowoleni byli także uczniowie. – Taka lekcja jest dla nas ciekawsza, kiedy wykorzystywane są filmy i dodatkowe materiały – mówili uczniowie ze Słupska. – To pomaga i historia może być bardziej interesująca – komentowali.

W zaślubinowej lekcji historii wzięli także udział Krystyna Danilecka-Wojewódzka – prezydent Słupska, Danuta Wawrowska – radna województwa pomorskiego, Sławomir Lucewicz  – zastępca dyrektora Kancelarii Marszałka Województwa.

 

 

view szablon artykułu